Alipaine ohjattu kaasutin.

Aloittaja Martti Mattila, huhtikuu 24, 2026, 06:53:05

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Martti Mattila

Tupla moottoripyörä Mikunit eivät ottaneet nokkiinsa sisäänsä syötetystä patopaineesta mutta alipaineohjattu muuttuvakurkkuinen Zenit Sromberg tuntui ottavan.
Tarjosin imuilman esilämmitystä pois lennolla ja tuntui että käynti alkoi ontua ja kierrokset laski. Lämmitetty ilma otetaan moottoritilasta jäähdytystapahtuman poistopuolelta moottorin jälkeen. Päättelin että voimakas patopaine konekopan tulopuolelta saattoi sotkea toimintaa. Vapautin 50 mm. Scat imuletkun vapaaksi jäähdytyspellityksen taakse ja ongelma poistui. Olin jo rikastanut seosta aikaisemmin kun kaasutintyyppi antoi siihen mahdollisuuden pääsuutinta kiertämällä alaspäin.
  Pari henkilöä sattui paikalle katsottuaan Lercheä kysyen paljonko tuollainen kone on maksanut. Vastasin neljä tonnia, sen todettiin olevan halpa hinta. Jouduin korjaamaan että on se silti kaksi kertaa sen mitä perheen kolme autoa on maksanut. Toinen ihmeteltyään kangasverhousta kysyi kohteliaasti. "Mitä oikein kunnon kone maksaisi. "Vastasin käytetty ehkä neljäkymmentä tuhatta.
 Jälkeenpäin mietin että jos "kunnon" kone on jotain missä ei ole kangasverhousta edes siivissä vaan kova pinta joko peltiä tai lujitemuovia, mieleen tulee joku Jabiru halvimpana. Toisaalta taas jostain Super Cub kloonista voi joutua maksamaan 400 tuhatta ja silti vielä ollaan kangasverhoiltuja. Lisänä riski että joku Service Bulletin vaihdattaa kiertokankien männäntapin helat eikä maksa kuin paljon. Imuilman entinen menoaukko baflingissa, ohut pilli on Priming linja sitä ei Strobergissa tarvita riittää kun vetää rikastimen täysin ulos.

heharju

Voin suositella Jabirua. Niitähän täällä lentelee jo muutama. Yllätyksettömät lento-ominaisuudet. Voisi kai jo sanoa tylsät, mutta turvalliselta laite tuntuu. Perusrakenteet kasattu valmiiksi tehtaalla ja loppukokoonpano suoraviivaista. Suorituskyky ultraksi mainio. Omasta mielestä Jabirun moottori on monessa suhteessa kilpailijoitaan parempi; matalaviritteinen ilmajäähdytetty suoraveto.

Voisin kuvitella täältä Keski-Suomesta löytyvän yksilöitä kohtuulliseen hintaan.

Martti Mattila

No niin nyt on seuraaville kangasverhousta kauhisteleville näyttää kuva oletettavasti kalleimmalle ostettavissa olevalle kangaspintaiselle. Mitä tosin taidettiin lakata valmistamasta. Just männäviikolla työntekijöille ilmoitettiin tehtaan toiminnan loppumisesta. Sama saksalainen jonka maksama tuotanto tuottaa näitä aaltopeltisiä pikkujunkkersseja on rahoittanut tätä tappiollista WACO koneiden tekemistä yksi kone vuodessa. Varmaa on että joku Antonov AN-2 uudelleenrakennelma potkuriturbiinilla on vielä kalliimpi ostettava. Saksalainen on kerännyt rahansa matkalaukkuja tekemällä ja käyttää niitä iloksemme lentokoneisiin. Tämä uutinen oli seuraamallani Ytuben Blanco Lirio kanavalla jota pyörittää henkilö nimeltä Juan Browne. Juanilla itselläänkään ei taida  mennä huonosti, Super Cub klooni Husky, tämä WACO ja Cessna 410.

Powered by EzPortal
Powered by SMFPacks Menu Editor Mod