M3169/15

Aloittaja Aki Suokas, helmikuu 06, 2026, 08:53:11

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 2 Vieraat katselee tätä aihetta.

Aki Suokas

HTH piti punnituskurssia, jossa harjoituskoneena oli Ikarus C42.  Paperityövaiheessa oli kohta "käyttämättä jäävä polttoaine", joka pitää AIR M1-5 kohta 8.4.6 mukaiseti ottaa laskennallisesti mukaan.  Se ei ole vapaaehtoinen kohta.
Emme löytäneet sen määrää lento-ohjekirjasta (jossa se pitäisi löytyä), emmekä muustakaan suomenkielisestä aineistosta. Saksankielisestä se löytyi. "Käyttämättä jäävä polttoaine" on sellainen vaatimus, joka löytyy kaikista maailman lentokelpoisuusvaatimuksista, myös Saksalaisista.

Asiasta käytiin Traficomin kanssa kirjeenvaihtoa, ja lopputulemana oli, että Traficomin mukaan pakollista muutosmääräystä M3169/15 tulee lukea niin, että kaikissa C42 koneissa lento-ohjekirja pitää olla päivitetty (Comco SB-42-017A-2014  mukaisesti) ja siellä pitäisi olla siis tieto käyttämättä jäävästä polttoaineesta.  Siis myös koneissa, jossa polttoainetankkimuutosta ei tarvinnut tehdä.
Pakolliset muutosmääräyksethän koskevat myös koneita, jotka on tehty M määräyksen julkaisemisen jälkeen. Joten tämäkin M määräys koskee.

Summaten:
Jos M3169/15 on tehty oikein, kaikissa C42 koneissa pitää olla sellainen lento-ohjekirjan muutos (liite), josta selviää käyttämättä jäävä polttoaineen määrä.  M-määräyksen toteuttaminen on pakollinen, joten tämä puute  on este luvan ilmailuun jatkamiselle (katsastuksessa).
Aki
------------------------------------
www.hooteehoo.org, www.air-r-c.info, www.windcraft.fiwww.eurofox.fi

SamiM

Olisiko linkkiä laittaa Saksalaiseen lento-ohjekirjaan jossa käyttämättä jäävän polttoaineen määrä on kerrottu?

Tutkin Comcon sivuja muttei sattunut silmään :yyh:

Powered by EzPortal
Powered by SMFPacks Menu Editor Mod