Kirjoittaja Aihe: Terästä  (Luettu 32390 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Jouni Laukkanen

  • Gigaluokan kirjoittelija
  • *
  • Viestejä: 654
Terästä
« : Syyskuu 07, 2006, 11:06:12 »
Hämmästyksekseni kuulin, että materiaalin ostopaikkoja ei tunneta kovinkaan hyvin. Tähän saa jokainen lisätä tietojaan ja kokemuksiaan.

Suomessa:
Sarlin Racing: http://www.sarlinraceteam.fi/service/yhteystiedot/yhteystiedot.html
Vaikka nettisivuilta ei käy ilmi, myy Sarlin Race Team kromimolybdeeniputkea, koska siitä valmistetaan kilpa-autojen turvakehikoita.

Apollo Materials http://www.apollomaterials.fi/etusivu.html
Mäntässä. Joskus kuullut nihkeästä suhtautumisesta pienostajiin ja tavara on melko hinnakasta. Pienissä erissä kompensoi nopeus ja rahtimaksu hintaa.

Ruotsissa:
Arigo Teknik http://www.arigoteknik.se/english.htm
Arigo sijaitsee Barkarbyssä Tukholman pohjoispuolella ja sinne on kätevä mennä autolla jos rahdin hinta pelottaa. Onpa ostoskoriin kerätty joskus useammankin ostajan tarvikkeita. Pentti Saaristo Kristiinankaupungista tuntee hyvin kuviot ja tekee vuosittain useamman matkan Arigolle. Puhelin 0400-160521 tai pjs(at)saunalahti.fi

Yhdysvalloissa:
Aircraft Spruce & Specialty: http://www.aircraftspruce.com/
Airparts Inc.: http://www.airpartsinc.com/
Wicks Aircraft Supply http://www.wicksaircraft.com/
Online Metals http://www.onlinemetals.com/
« Viimeksi muokattu: Syyskuu 19, 2006, 12:11:23 kirjoittanut Jouni Laukkanen »

Poissa Teppo Miettinen

  • Aktiivijäsen
  • *
  • Viestejä: 51
Vs: Terästä
« Vastaus #1 : Marraskuu 01, 2006, 09:53:12 »
Espoon Otaniemessä:
Protoshop Oy, www.protoshop.fi
Myy terästä pieniäkin määriä varastossa olevasta tavarasta.
Katkaisu/leikkaus palveluna tai itse. Levyjä saa myös kantata ja mankeloida myymälän laitteilla.
Erikoislaadut tilauksesta.

Poissa Jari Kaija

  • Megaluokan kirjoittelija
  • *
  • Viestejä: 570
    • http://www.projectch701.net
Vs: Terästä
« Vastaus #2 : Kesäkuu 29, 2007, 18:46:51 »
Ruostumatonta ja ruostuvaa putkea ja mutkia löytyy Nurmijärveltä

"LakeSteel" nimisestä putiikista. http://www.lakesteel.org/

esim. 30mm rosterimutkat ovat luokkaa n.10 euroa/kipale.

Allaolevassa kuvassa oleva pönttö on taasen Oulunsalolaisen
pienmoottorikatalysaattoreita suunnittelevan ja valmistavan
firman aikaansaannosta heftiasteelle. Tällä hetkellä heillä on
jumalaton kiire, muussa tapauksessa olisivat hitsanneet pöntön,
joka on muuten rosteria, saumatkin kokonaan umpeen.

http://www.finnkat.com/sivu/en/main/

Pönttöön menevät putket ovat sisältä oikeaoppisesti
"trumpetin" muotoisia. Hinnoista tuollaisen tekemisessä
en osaa sanoa mitään, sillä tuo tuli heiltä sponsorointina.

Sivumainintana: Koko putkiston hinta sponsorointeineen
rosterista Rotax 912 moottorille maksoi yhteensä 337 euroa
posti ja rahtikuluineen ja putkisto vaatii vielä siis oman
työn kun se sovitetaan ja hitsataan paikoilleen.



Poissa Jari Lindevall

  • Megaluokan kirjoittelija
  • *
  • Viestejä: 446
    • www.jaccara.com
  • Oikea nimi: Jari Lindevall
Vs: Terästä
« Vastaus #3 : Heinäkuu 18, 2013, 18:08:35 »

 

Powered by EzPortal