Forum > Experimental/Ultrakevyt/yleisilmailu -aiheisia kaupallisia tiedotteita

Alumiinia

(1/2) > >>

Jouni Laukkanen:
Hämmästyksekseni kuulin, että materiaalin ostopaikkoja ei tunneta kovinkaan hyvin. Tähän saa jokainen lisätä tietojaan ja kokemuksiaan.

Lentokonelaatuisen alumiinin ostopaikkoja ei ole kovin montaa.

Suomessa:
Apollo Materials http://www.apollomaterials.fi/etusivu.html
Mäntässä. Joskus kuullut nihkeästä suhtautumisesta pienostajiin ja tavara on melko hinnakasta. Pienissä erissä kompensoi nopeus ja rahtimaksu hintaa.

Ruotsissa:
Arigo Teknik http://www.arigoteknik.se/english.htm
Arigo sijaitsee Barkarbyssä Tukholman pohjoispuolella ja sinne on kätevä mennä autolla jos rahdin hinta pelottaa. Onpa ostoskoriin kerätty joskus useammankin ostajan tarvikkeita. Pentti Saaristo Kristiinankaupungista tuntee hyvin kuviot ja tekee vuosittain useamman matkan Arigolle. Puhelin 0400-160521 tai pjs(at)saunalahti.fi

Yhdysvalloissa:
Aircraft Spruce & Specialty: http://www.aircraftspruce.com/
Airparts Inc.: http://www.airpartsinc.com/
Wicks Aircraft Supply http://www.wicksaircraft.com/
Online Metals http://www.onlinemetals.com/

Teppo Miettinen:
Espoon Otaniemessä:
Protoshop Oy, www.protoshop.fi
Varastossa on merialumiinia, muut laadut tilauksesta (kokonaisin levyin/tangoin).
Katkaisu/leikkaus palveluna tai itse. Levyjä saa myös kantata ja mankeloida myymälän laitteilla.

Jari Lindevall:
Muttereita;

http://jatekimport.fi/viritysosat-3/muut-osat/ruuvit-mutterit/mutterit/alumiini-mutteri-m8x1-25-kulta.html

teacdance:
Mistä kannattaisi lähtä etsimään 25mm putkea 1mm seinämällä?? tuo ylläoleva ruotsin paikka ei vastaa maileihin siellä sitä olisi

PaLy:
Tuolta näyttäisi saavan paljon eri kokoja. En tiedä täyttääkö seokset vaatimuksiasi. Näyttäisi olevan ainakin:  EN AW-6060 T6 - EN AW-6005A T6 / EN AW-6082 T6     EN AW-5754, EN AW-5083, EN AW-6012, EN AW- 2007

http://www.alumeco.fi/Tuotteet/Profiilit/Py%C3%B6r%C3%B6putket.aspx

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

Siirry pois tekstitilasta
Powered by SMFPacks Menu Editor Mod