0 jäsentä ja 3 Vierasta katselee tätä aihetta.
joo enpä onnistunut kans kun ei omista yhtään pc,tä löytyy vaan mac koska oon tumpelo voisiko joku ystävällisesti neuvoa juurta jaksaen kuinka mä saan ne mun padille.
Kiitos Tomalle.Pitää ruveta asentelemaan.Hmm. iPadilla suoraan imuroituna pukkaa Error/an error occurred while trying to import Airport_charts.zip`on your device:unsupported file type.Niin ja käytössäni ei nyt ole Winukkaa vai MacBook Pro sekä iPad.-Jari
Lainaus käyttäjältä: Jari Lindevall - Lokakuu 17, 2012, 18:43:14Kiitos Tomalle.Pitää ruveta asentelemaan.Hmm. iPadilla suoraan imuroituna pukkaa Error/an error occurred while trying to import Airport_charts.zip`on your device:unsupported file type.Niin ja käytössäni ei nyt ole Winukkaa vai MacBook Pro sekä iPad.-JariTuo Airport_charts.zip -paketti täytyy purkaa ensin, ja sieltä paljastuu omina alikansioinaan lentokentät tyyliin EFJM, EFKJ jne...-Janne
Kyllä mäkki pitäisi pystyä .zip filua aukaista pelkästään tuplaklikkaamalla sitä, oletko kokeillut?
Suoraan iPadilla onnistuu mutta silloin sinun pitää ensin Jailbreikata se se ehkä ei kuitenkaan ole se helpoin tapa.Letkuilla saat kyllä yhteyden siihen mutta se ei jostain syystä näytä iTunesissa mitä kansioita on Documents kansion alla. Silloin pitäisi ensin tehdä kansio jonka nimi on Airport Charts ja kiopioida kaikki nuo EFXX kansiot sen alle jonka jälkeen kopioida se iTunesin kautta Documents kansioonja joku sanoi että Mäkki on niin helppo, tämmöistä se teettää kun kaikki on niin rajoitettua eikä pääsyä ole mihinkään muualle kuin omenaihmiset suuressa viisaudesaan ovat päättäneet
Pura se zip filu mäkkiin ja sen jälkeen paina Omppu-K josta Janne mainitsi ja sinne kirjoitat sen osoitteen joka ANP näyttää siellä Enable Web Server kohdan alapuolella siis se joka loppuu :9090. Sitten kopioit sen koko hierarkian (eli kaikki ne kansiot jotka ovat nimiltään EFXX) sinne Documents --> Airport Charts.
Kyseinen zip. liite avautuu iPadissa helposti GoodReader ohjelmalla. Ohjelma saatavissa AppStoresta muutamalla eurolla. Eli imuroit Zip tiedoston ja klikkaa kuvaketta kun latautunut iPadille. Tarjoaa vaihtoehtoa : Avaa GoodReaderissa. Siitä klikkaamalla kaikki menee GoodReaderissa omaan kansioon.M
Ilmakuvia kentistä mistä ne haluaisivat luopua, voisin lisätä ne tuohon zippiin jolloin ANP:llä voisi katsella ihan aioa kuvaa siitä minkälaista kenttää on tulossa.
Juuri kävin hankkimassa IPad minin. Arvaakohan vielä ostaa sen Navigation ohjelman, vai olisiko syytä odottaa päivityksen päivitystä?