Koneprojektin haaveilu luetteloita

Aloittaja Aki Suokas, huhtikuu 06, 2026, 09:24:12

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Aki Suokas

Maailmalta löytyy ainakin kolme kattavaa lentokone piirustus/rakennussarja/valmiskone  luetteloa.

1  Buyer's Guide, vuosittain
https://www.kitplanes.com/

2  näköjään tauolla,
WDLA  The World Directory of Light Aviation
https://lightaviationguide.com/#about_wdla

3  Kaikkihan osaa katsella ranskankielisiä kuvia?
https://www.rsafrance.com/index.php/documents-tous/file/635-catalogue-des-aeronefs-a-construire
sivun alareunassa on  "Download" nappi.

Aki
------------------------------------
www.hooteehoo.org, www.air-r-c.info, www.windcraft.fiwww.eurofox.fi

Reijo Österberg

Italiasta sekä valmiina että eriasteisina rakennussarjoina
https://www.icpaviazione.it/en/aircraft/savannah-in-kit/
Pari sarjaa sieltä tilanneena voin suositella.
-Reijo Österberg-

Martti Mattila

Entäpä jos lisätään haaveilusarjaan vielä haave sähkön voimalla lentämisestä, ei niinkään ideologisista mutta käytännön syistä. Polttoainesäiliön sijoittaminen mahdollisimman lähelle painopistettä koneessa jonka siivet eivät säiliön sijoitukseen sovellu eli ovat jo valmiit ilman säiliöitä. Sen ongelman kiertäminen siirtymällä sähköiseen propulsioon.
Nettiselailu on tuottanut valmiita sähköllä lentäviä koneita tai tutkimuspapereita aiheesta mutta tarvitsisin konkreettista 50 kw. ripustettavaa koneen nokalle.
Jos tuotteita löytyy otan vihjeet mielenkiinnolla vastaan. Amerikassa joku tekee sähkö moottoripyörää jonka ajolinjaa joku toinen oli sovittamassa lentokoneeseen.
Liian työlästä tarttis olla valmis paketti.
Pelkään että lopputulos on vain kahden litran VW Limbahin alumiini sylintereillä jollaiseen tavarat kampiakselia vaille kasassa. Sitten vielä pitäisi feikata tähtimoottoria.
Neljäkymmentävuotta sitten oli elokuva "Jeesuksen viimeiset kiusaukset" Tämä koneprojekti kuuluu viimeisiin kiusauksiin.

Powered by EzPortal
Powered by SMFPacks Menu Editor Mod