Ilmailufoorumi

Ilmailufoorumi => Ultrakevyet => Aiheen aloitti: tjh - helmikuu 15, 2025, 13:09:03

Otsikko: Lamminmaa
Kirjoitti: tjh - helmikuu 15, 2025, 13:09:03
Lamminmaalla vietiin Euro Starin moottori ja mittaristo koneesta
Röyhkeää touhua, hallin sisällä katseilta suojassa
Että sellaista peliä.
Eipä auta ovenlukot tai vaatimus koneen ovien lukitsemisesta kentällä.
Miten luvatonta tavaraa sitten voi hyödyntää?
Ei ainakaan kotimaassa kovin helpolla
Otsikko: Vs: Lamminmaa
Kirjoitti: hannuvir - helmikuu 16, 2025, 16:30:13
Tuolla vielä kuvia tapauksesta, jos ette muualla ole nähneet.
https://photos.google.com/share/AF1QipO3ZzSad8Qx4DRhdEYFUk4iCTVOWfZzZEfoHUnrSPfJy_r9zc8Xm3IoCBEacIQYpA?pli=1&key=Z2d5a0hQbHZlTVo0NFBNR2RnSk9jYV8zdUs1eVBn
Otsikko: Vs: Lamminmaa
Kirjoitti: Martti Mattila - helmikuu 16, 2025, 18:00:43
Hyi helvetti, karmeaa katseltavaa. Mieleen tuli olisiko sotatoimialueella niin kova tarve suositusta moottorityypistä että pitää Suomesta varastaa. Jos näin niin kaikki Rotax nelarit on vaarassa. Vaiko tavanomaista huumerahan tarvetta. Vaikka heti tilaisi uudet osat koneen uudelleen rakentamiseen menee aikaa, jos ei sitten vakuutus maksa ostotyötä. Onneksi eivät jälkiä peittääkseen polttaneet koko hallia.
Otsikko: Vs: Lamminmaa
Kirjoitti: Ansis - helmikuu 16, 2025, 18:12:29
Onhan noita kyseenalaisilla papereilla olevia overhaalattuja monet hyvätuloiset eläkeläiset kehuneet ostaneensa halvalla nettikaupoista, joten kaikkea ei kannata laittaa puuttinin syyksi.
Otsikko: Vs: Lamminmaa
Kirjoitti: jkarjanl - helmikuu 16, 2025, 22:58:08
Eiköhän tuossa ollut kyse pakotteiden kiertämisestä. Venäjä on kuitenkin iso maa, ja kyllä siellä monta länsiultraa lentää edelleen. Jotenkin niiden varaosahuolto täytyy järjestää, kun suoraan eivät voi tilata enää. Varmasti osa menee kolmansien maiden / välittäjien kautta ihan normaalina uushankintana, mutta silti siellä on varmaan melkoinen tarve varaosille. Samassa hallissa oli useampi Rotax 912 ja vain tämä uusin kelpasi. Samoin mittaristo. Mun koneesta ei kelvannut vanhat Peltorit eikä mikään muukaan, mutta huonoksi onneksi sattui olemaan lähes tuliterät kumit alla niin ne veivät sitten kaikki renkaat vanteineen, akselitappeineen, jarrulevyt ja satulat... Eikä vakuutusta tietenkään. Uusilla osilla joku 2000€ vahinko, mutta onneksi taitaa löytyä käytettynä ihan kotimaastakin.

Mutta todella siististi oli kaikki irroitettu. Ei ensimmäistä kertaa Rotaxin kanssa tekemisissä, tai ylipäätään ultrien. Oikeastaan mitään ei oltu rikottu huvikseen.

Miten tuollaiseen voi varautua? Ei oikein mitenkään. Jos mun kännykkä hälyttää keskellä yötä, niin en tasan tarkkaan lähde ajamaan keskelle metsää lekohallille tarkistamaan että onkohan itä-Euroopan Igorilla ase mukana vai ei. En usko että kovin moni lähtee. Ja suoraan poliisille ei oikein voi soittaa pelkän automaattihälytyksen vuoksi, niitä kun tulee vääriä hälytyksiäkin kuitenkin. Ja tässäkin tapauksessa aloittivat homman katkaisemalla sähköt kiinteistöstä.
Otsikko: Vs: Lamminmaa
Kirjoitti: Ansis - helmikuu 17, 2025, 09:17:01
Olen aina sanonut, että pakotteet purevat vain rehellisiin ihmisiin.

Viime viikolla oli eräästä Pirkanmaalaisesta varastohallista, jossa ei käydä säännöllisesti, viety kuorma-autokuormallinen sähkömoottoreita. Kuormaamisen helpottamiseksi oli alettu ensin nosto-ovi pois paikoiltaan trukilla ja työnnetty se pihan perälle...

Pollisi kävi paikalla todeten ettei murtojälkiä näy. Vakuutusyhtiö kuitenkin suostui korvaamaan ikävähennysten jälkeen 25% uuden oven hinnasta ja moottoreitten romishinta 30 k€ menee omaan piikkiin. Normaalisti myydessä niistä olisi saanut neinkertaisen hinnan.

Saapahan nyt hakea hyvällä omallatunnolla purkuluvan sillekkin rakennukselle.
Otsikko: Vs: Lamminmaa
Kirjoitti: tjh - helmikuu 17, 2025, 12:22:34
Eipä niissä moottorin osissa sarjanumeroa ole jolla perätä mistä kotoisin.
Aseissa on ja kaikesta ei parane huudella.
Polliisisetä tulee ja hakee pois jos halkovaras sanoo jotain kovaäänisestä keskustelusta = uhkaus.
Ja kaikki aseet viedään kerralla keräily ja käyttö. Takaisin tuskin vanhempi elävä ehtii saada.
Itku pääsi vanhalta mieheltä. Ei ehtinyt saada takaisin ennen lähtöään.
Otsikko: Vs: Lamminmaa
Kirjoitti: SamiM - helmikuu 17, 2025, 14:02:39
Ainakin moottorissa, alennusvaihteistossa, kaasuttimissa ja olikohan sytytysbokseissakin sarjanumerot.
Powered by SMFPacks Menu Editor Mod