Ilmailufoorumi

Ilmailufoorumi => Yleisilmailu => Aiheen aloitti: Teppo Miettinen - syyskuu 07, 2005, 13:18:12

Otsikko: Lentolehtisiä
Kirjoitti: Teppo Miettinen - syyskuu 07, 2005, 13:18:12
Tervehdys,

Suomessahan ilmestyy tämä maanmainio ILMAILU-lehti. Mutta mitä muita laadukkaita ilmailuaiheisia aikakauslehtiä maailmalta löytyy? Mitä itse luette ja mitä suosittelette?

Terveisin
Teppo
Otsikko: Re: Lentolehtisiä
Kirjoitti: Petri Ahonen - syyskuu 07, 2005, 14:37:16
Jos todellakin tarkoitat maailmalta, niin oma suosikkini on englantilainen Todays pilot.
Siinä on paljon tarinoita, testejä, moottoritekniikkaa, turvallista lentämistä käsitteleviä artikkeleita, laite esittelyitä yms.jne.tms.
Suosittelen!


www.todayspilot.co.uk
Otsikko: Re: Lentolehtisiä
Kirjoitti: Tuomas Kuosmanen - syyskuu 07, 2005, 15:14:30
FLYING (www.flyingmag.com)  on kanssa hyvä, siinä on paljon hyviä kolumneja. Ehkä enemmän "asiaa" ja vähemmän kone-esittelyjä ym kuin Today's Pilot:issa, mikä sekin on kyllä luettujen listalla. EAA:n Sport Aviation on sit kanssa toki kiintoisa, sitä on esim. Tikkurilan kirjastossa.. :-)

//Tuomas
Otsikko: Re: Lentolehtisiä
Kirjoitti: Teppo Miettinen - syyskuu 07, 2005, 20:16:46
Kaikki lehdet ympäri maapalloa kiinnostaa. Niitä on helpompi lähteä lehtipisteistä yms. kirjakaupoista metsästämään kun tietää nimen.
Ja myös muutkin kuin englanninkieliset lehdet, sillä joskus esim Saksassa/Italiassa käydessä voisi olla hauska ostaa joku paikallinen lehti lentokonelukemiseksi. Vaikka ei kieltä aina osaakaan niin kuvia on kiva katsella  :)

Tuo Today's Pilot ainakin näyttää löytyvän lehtipisteen valikoimista, pitänee käydä ostamassa näytekappale.

-Teppo
Otsikko: Re: Lentolehtisiä
Kirjoitti: masal - syyskuu 08, 2005, 10:36:28
Koneen rakentamisesta kiinnostuneille myös Kitplanes on ainakin yksi vaihtoehto.

www.kitplanes.com

Otsikko: Re: Lentolehtisiä
Kirjoitti: Jyri Huttu - syyskuu 08, 2005, 15:03:49
Apalin Siivet-lehti!

Lehden laadusta ja (laatu)kehityksestä voidaan olla montaa eri mieltä, mutta ensinumerosta (since 1987?) saakka sitä lueskeltu. Aikanaan lehti käsittely mainiolla tavalla ilmailun viesti-, suunnistus- ja lähestymisjärjestelmiä, VOR/ADF/ILS/jne. Pikkupoikana oppi tarttui hyvin päähän... Minusta ihan mainio yleislehti, käsittelee liikenne-, sotilas- ja harrasteilmailua, avaruustarinoita unohtamatta.
Powered by SMFPacks Menu Editor Mod