Ilmailufoorumi

Ilmailufoorumi => Yleisilmailu => Aiheen aloitti: Pekka - joulukuu 30, 2012, 11:14:26

Otsikko: Huoltajavaatimukset
Kirjoitti: Pekka - joulukuu 30, 2012, 11:14:26
1.1.2013 tulee voimaan:
http://www.trafi.fi/filebank/a/1356009398/fbcff3a79187ec68d943b8bfce59d408/10949-PEL_M3-4_2012_fi.pdf (http://www.trafi.fi/filebank/a/1356009398/fbcff3a79187ec68d943b8bfce59d408/10949-PEL_M3-4_2012_fi.pdf)
Kannattanee tutustua.
Otsikko: Vs: Huoltajavaatimukset
Kirjoitti: Reijo Österberg - joulukuu 30, 2012, 13:40:41
Asiaan liittyen katselin liki vuoden vanhaa Trafin kalvosarjaa (http://www.urheiluilmailuopisto.fi/materiaali/lentoturvallisuus2012/Uusittavat_kansalliset_maaraykset_2012.pdf (http://www.urheiluilmailuopisto.fi/materiaali/lentoturvallisuus2012/Uusittavat_kansalliset_maaraykset_2012.pdf)), jossa toiseksi viimeisellä sivulla on
teksti
[color=FF0000]• Moottorista tulee yksityiskäytössä OC-laite,[/color]
Mikä on OC-laite, missä se on määritelty?
Otsikko: Vs: Huoltajavaatimukset
Kirjoitti: Aki Suokas - joulukuu 30, 2012, 15:15:40
'On Condition (OC), (condition monitoring) Kuntoa mitataan'. Tässä menetelmässä ei laitteella ole kiinteätä peruskor­jausjaksoa, vaan sen kuntoa seurataan määrätyin aikavälein tehtävillä mittauksilla ja toi­min­takokeilla. Tarkastukset tehdään mikäli mahdollista laitteen ollessa paikallaan koneessa (voi­daan tehdä myös lennon aikana). Jos tämä ei ole mahdollista, tehdään tarkastus koe­pen­kissä. Laitetta voidaan käyttää niin kauan, kun se määräaikaistarkastuksissa saavuttaa val­mis­tajatehtaan antamat toiminta-arvot ja mittaustulokset.

OC määritelmä (http://www.casa.gov.au/scripts/nc.dll?WCMS:STANDARD::pc=PC_90641) olikin vaikeampi löytää, se kun on yleisesti tiedossa oleva asia. Tuossa sitä on kuitenkin avattu.
Otsikko: Vs: Huoltajavaatimukset
Kirjoitti: TH - joulukuu 31, 2012, 13:00:38
Ymmärsinkö oikein.... Vuositarkastuksen saa tehdä edelleenkin tulevaisuudessa omalle ultralle ilman lisäkoulutusta jos sen on tehnyt aikaisemminkin ennen uusien pykälien voimaantuloa.
Otsikko: Vs: Huoltajavaatimukset
Kirjoitti: juhan - tammikuu 01, 2013, 01:18:12
Niin...jossain luki "omistajahuoltaja ei voi antaa huolto-todistetta vuosihuollosta". Ilmeisesti ei käy.
Otsikko: Vs: Huoltajavaatimukset
Kirjoitti: tuomoh - tammikuu 01, 2013, 15:25:56
Lainaus käyttäjältä: juhan - tammikuu 01, 2013, 01:18:12
Niin...jossain luki "omistajahuoltaja ei voi antaa huolto-todistetta vuosihuollosta". Ilmeisesti ei käy.
5.2 Omistajahuoltajan oikeudet rajoittuvat määräaikaishuoltoihin ja pieniin vika- ja vauriokorjauksiin, joihin ilma-aluksen tai siihen kiinnitetyn varusteen tyyppihyväksynnän haltija tai valmistaja on antanut ohjeet tai joihin on yleisesti hyväksytyt tai Liikenteen turvallisuusviraston hyväksymät huolto-ohjeet. Omistajahuoltaja ei voi antaa huolto-todistetta vuositarkastuksesta. 


Kohdan 5.3 mukaan vuosihuollon voi tehdä omistajahuoltaja hyväksytyn lisäkoulutuksen jälkeen:

Huoltotoimenpiteitä, joihin tulee olla lisäkoulutus, ovat muun muassa vuositarkastukset, punnitukset, pelastusvarjon pakkaus, eri rakennemateriaalien vauriokorjaukset ja laitehuollot. Omistajahuoltaja saa tehdä näitä toimenpiteitä vain saamansa koulutuksen laajuuden mukaisesti ja kokemuksensa ja taitonsa puitteissa. Hankitusta koulutuksesta on oltava koulutustodistus, jonka kopio on lähetettävä Liikenteen turvallisuusvirastolle.


Siirtymäsäännösten mukaan lisäkoulutusta ei tarvita, jos aikaisemmin on ollut oikeus tehdä ko. töitä:

7.1 Omistajahuoltaja voi ilman 5.3 kohdassa edellytettyä lisäkoulutusta tehdä mainitussa kohdassa tarkoitettuja huoltotoimenpiteitä, jos hänellä on tähän ollut jo oikeus ennen tämän määräyksen voimaantuloa ja hän on antanut vastaavasta huoltotoimenpiteestä huoltotodisteen samaan ilma-alusryhmään ennen tämän määräyksen voimaantuloa.


Näin kai se menee...
Otsikko: Vs: Huoltajavaatimukset
Kirjoitti: juhan - tammikuu 01, 2013, 16:31:08
Luetaan vain loppuun saakka...saa siis huoltaa jos on ennenkin huoltanut ja antanut huoltotodisteita.
Powered by SMFPacks Menu Editor Mod