Ilmailufoorumi
Ilmailufoorumi => Ultrakevyet => Aiheen aloitti: Tapani Honkanen - huhtikuu 12, 2009, 20:06:35
----
Onhan SIL:llä Riippu- ja varjoliitotoimikunta, jonka alle Triketkin kuuluvat. Sivut ovat täällä: http://www.ilmailuliitto.fi/fi/lajit/riippuliito_ja_varjoliito (http://www.ilmailuliitto.fi/fi/lajit/riippuliito_ja_varjoliito) Joskin mm. pöytäkirjoja tarkastamalla näkee, että toiminta olisi "lopahtanut" viime kevääseen. Kannattaa varmaan kysellä suoraan liidintoimikunnalta, jonka yhteystiedot löytyvät ko. sivuilta.
Katsoppa esim. täältä yhden halvan, mutta hyvän
speksejä:
www.verkkoviestin.fi/harrisa/ (http://www.verkkoviestin.fi/harrisa/)
Ei toiminta suinkaan ole lopahtanut :thumbsup:
Koulustakin on saatavilla, ainakin Lapinlahdella.
tv. Harri
Täältä Martin Hepperlen liidinprofiilin koordinaatteja ja onhan siellä kuviakin
haku sanalla hang glider siis erikseen...
http://www.ae.uiuc.edu/m-selig/ads/coord_database.html (http://www.ae.uiuc.edu/m-selig/ads/coord_database.html)
http://www.ae.uiuc.edu/m-selig/ads/afplots/mh83.gif (http://www.ae.uiuc.edu/m-selig/ads/afplots/mh83.gif)
-Toni
tässä Wimmerin teos Leonardo 2000 josta myös trikeversio.
http://www.bredow-web.de/ILA_2002/Kleinflugzeuge/Dewald_Leonardo_2000/dewald_leonardo_2000.html (http://www.bredow-web.de/ILA_2002/Kleinflugzeuge/Dewald_Leonardo_2000/dewald_leonardo_2000.html)
http://www.rcline.de/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=25 (http://www.rcline.de/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=25)
http://www.inter-ex.com/french/juppwimmer/leonardoe.htm (http://www.inter-ex.com/french/juppwimmer/leonardoe.htm)
ja paljon erilaoisia lennokeita lennokki ihmisille.
www.inter-ex.com (http://www.inter-ex.com)
osien nimet lontooksi
http://www.aerialpursuits.com/trikes/glossary.htm (http://www.aerialpursuits.com/trikes/glossary.htm)
jonkunlaista jutustelua trikeistä
http://www.aerialpursuits.com/trikes/primer.htm (http://www.aerialpursuits.com/trikes/primer.htm)
Ja jos haluaa rakentaa oman triken
http://www.aerialpursuits.com/trikes/hgtrike.htm (http://www.aerialpursuits.com/trikes/hgtrike.htm)
Toni
Asiaa jotenkin sivuten, jos kovempaa siipeä halutaan:
http://groups.yahoo.com/group/mitchellwing/ (http://groups.yahoo.com/group/mitchellwing/)
Näin äkkiä hakemalla, parempaakin tietoa löytynee.
Mutta perinteistä trikehommaa Lapinlahdella yritetään eteenpäin viedä, kurssit on turvoksissa ja lisää opettajia ei näy olevan kiven allakaan.
Missä lienevät ne 99 muuta opettajaa -90 luvun alusta...
Uusi liidin-OPSi ei näy vieläkään olevan tuloillaan, siirtymäkausi jatkuu.
Traikkien lentokelpoisuustarkastusten tekomenetelmät on ilmeisemmin jossain tulossa ja ehkä luonnos siitä, kuinka entinen tai nykyinen lennonopettaja voisi saada luvan kouluttaa traikeilla.
Hidasta on touhun käyntiin lähtö. Kiinnostuneita ja kyselijöitä on mutta kaikki toppaa siihen, että koulutusta ei ole saatavilla. Tämä ongelma ei taida kyllä muita kiinnostaakkaan.
Siitä huolimatta eteenpäin mennään. Ensi kesänä olisi tarkoitus parilla traikilla käväistä tapahtumia kiertämässä.
Tapani