Ilmailufoorumi

Ilmailufoorumi => Experimental => Moottorit => Aiheen aloitti: Tapani Honkanen - tammikuu 13, 2009, 09:50:35

Otsikko: Vastamäntämoottori
Kirjoitti: Tapani Honkanen - tammikuu 13, 2009, 09:50:35
Löysin oheiset kuvat ja tekstinpätkän saksankielisestä kirjasta 60-luvulta, joka käsittelee ilmajäähdytteisiä moottoreita. Kyseessä on USA:laisesta Mc Culloch moottorista, joka on 2-t, 3-syl. ja 120hv moottori mekanisella ahtimella ja kaasutinversiona.  Moottorin massasta ei ollut mainintaa, mutta se ei liene ollut paljoakaan jos vertaa saman merkkisiä maalihinauskoneen moottoreihin joita Suomen armeijakin käyttää/käytti. Taupilan veljeksilläkin on samanmerkkinen 6-syl. boxeri. Yritin katsoa Googlella lisätietoja vaan en löytänyt. Tuo 2-tahtinen vastamäntäottomoottori omaa tiettyjä etuja. Vaan eipä se tullut siviilipuolelle silloin 60-luvulla. tietääkö kukaan muu enempää tästä.

Otsikko: Vs: Vastamäntämoottori
Kirjoitti: Tapani Honkanen - tammikuu 13, 2009, 13:04:00
Älä takamaa pilaa kaikkea puuttumalla keskusteluun, mistä et mitään ymmärrä.
Otsikko: Vs: Vastamäntämoottori
Kirjoitti: Seppo Koivisto - tammikuu 16, 2009, 00:51:15
(http://www.dieseltech.cc/product_files/image002.jpg)
Diesel Air kehittelee 100 hv:n vastamäntädieseliä lekokäyttöön.
http://www.dair.co.uk/ (http://www.dair.co.uk/)

(http://www.sa.hillman.org.au/TS3_files/smallts3_1.gif)
50-luvun Commer-kuorma-auton dieselmoottorissa oli yksi kampiakseli.
Otsikko: Vs: Vastamäntämoottori
Kirjoitti: backland - tammikuu 16, 2009, 13:35:41
Lainaus käyttäjältä: taho - tammikuu 13, 2009, 13:04:00
Älä takamaa pilaa kaikkea puuttumalla keskusteluun, mistä et mitään ymmärrä.

Sukunimet kirjoitetaan isolla..olivat sitten kuinka vaatimattomia tahansa. Katson myös tämän loukkaukseksi ( onneksi hieman editoit muita solvauksiasi ).
Otsikko: Vs: Vastamäntämoottori
Kirjoitti: Karoliina - tammikuu 16, 2009, 17:52:52
Lainaus käyttäjältä: taho - tammikuu 16, 2009, 13:54:22
Ai pitikö olla Backland. Minäkun en ole varma kuka on mitä ja mikä on kuka. Mielikuvitustarinat viestittävät minulle kuitenkin että kukaan ristitty ihminen se ei ole vaan enempi nimimerkki.

Tunnen ihmisen joka on nähnyt herran luonnossa (siis Takamaan), sekä toisen, joka on puhunut tämän kanssa puhelimessa, joten sillä perusteella ihan oikea ihminen on kyseessä, eli ei vaan nimimerkki.

Niin, ja itse olen tavannut Tahon sekä puhunut tämän kanssa puhelimessa. Taho on oikeasti asiantuntija, jonka kokemusta ja tietoa ei kannata aliarvioida.

Otsikko: Vs: Vastamäntämoottori
Kirjoitti: Petri Ahonen - helmikuu 21, 2009, 21:57:28
Junkers Jumo 205 moottoreilla varustettua Junkers Ju 86C-1 koneita tehtiin ainakin 6 kappaletta Lufthansalle(wikipedian mukaan)

Saman pedian mukaan moottoria käytettiin mm ilmalaivoissa ja näissä:

    * Blohm & Voss BV 138
    * Blohm & Voss Ha 139
    * Dornier Do 18
    * Dornier Do 26
    * Junkers Ju 86

Moottoreita tehtiin eri versioineen noin 900 kappaletta...
Tässä patonkimaan kielellä linkki, josta valitettavasti tulkitsen sujuvasti vain kuvat...
http://www.histomobile.com/dvd_histomobile/histomo/tech/120-1.asp (http://www.histomobile.com/dvd_histomobile/histomo/tech/120-1.asp)

Lopuksi kevennys; arvatkaas kuka viistoista kesäisenä ajatteli liittää 2 rellu 12 moottoria toisiinsa ja arvatkaas miten... (!)
Powered by SMFPacks Menu Editor Mod