Ilmailufoorumi
Ilmailufoorumi => Ultrakevyet => Aiheen aloitti: Juho - heinäkuu 28, 2007, 04:07:03
Jyväskylä saa taas ensi viikon loppupuolella alueellensa paljon ilmailutoimintaa lähinnä helikoptereiden muodossa. Viimeisin Ilmailu-lehti (6/2007) on huomioinut asian ja antanut harrastajille muutaman kappaleen mittaisen briefingin aiheesta. Kirjoitus loppuu tyylikkäästi lauseeseen "Erityisesti ultrakevyillä lentäviä pyydetään ottamaan huomioon vilkas helikopteriliikenne ja pyrkimään välttämään kisa-aluetta."
Minkähän takia kyseinen varoitus koskee "erityisesti ultrakevyillä lentäviä"?
Naapurifoorumissa:
Aihe: Neste Oil -ralli Jkl:ssä (Luettu 2431 kertaa)
http://www.flightforum.fi/forum/index.php/topic,68198.0.html (http://www.flightforum.fi/forum/index.php/topic,68198.0.html)
Mielenkiintoinen toden totta... :tickedoff: En minä ymmärrä, mikä ihmeen etuoikeus niillä koptereilla olisi valvomattomassa ilmatilassa lentämiseen -- jos tälläinen olisi, niin heillä olisi varmasti ilmatilavaraus, sitä kun tuntuu olevan myynnissä. Pitäisikö niiden kopterien määrää rajoittaa, jotta muutkin mahtuisivat joukkoon tai ensi vuonna ostaa tuosta ilmatilaa pariksi päiväksi ja vuokrata sitä edelleen? (!)