M3169/15

Aloittaja Aki Suokas, helmikuu 06, 2026, 08:53:11

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Aki Suokas

HTH piti punnituskurssia, jossa harjoituskoneena oli Ikarus C42.  Paperityövaiheessa oli kohta "käyttämättä jäävä polttoaine", joka pitää AIR M1-5 kohta 8.4.6 mukaiseti ottaa laskennallisesti mukaan.  Se ei ole vapaaehtoinen kohta.
Emme löytäneet sen määrää lento-ohjekirjasta (jossa se pitäisi löytyä), emmekä muustakaan suomenkielisestä aineistosta. Saksankielisestä se löytyi. "Käyttämättä jäävä polttoaine" on sellainen vaatimus, joka löytyy kaikista maailman lentokelpoisuusvaatimuksista, myös Saksalaisista.

Asiasta käytiin Traficomin kanssa kirjeenvaihtoa, ja lopputulemana oli, että Traficomin mukaan pakollista muutosmääräystä M3169/15 tulee lukea niin, että kaikissa C42 koneissa lento-ohjekirja pitää olla päivitetty (Comco SB-42-017A-2014  mukaisesti) ja siellä pitäisi (Traficomin käsityksen mukaan) olla siis tieto käyttämättä jäävästä polttoaineesta.  Siis myös koneissa, jossa polttoainetankkimuutosta ei tarvinnut tehdä.
Pakolliset muutosmääräyksethän koskevat myös koneita, jotka on tehty M määräyksen julkaisemisen jälkeen. Joten tämäkin M määräys koskee.

Summaten:
Jos M3169/15 on tehty oikein, kaikissa C42 koneissa pitää olla sellainen lento-ohjekirjan muutos (liite). Ja siitä selviää käyttämättä jäävä polttoaineen määrä.  M-määräyksen toteuttaminen on pakollinen, joten tämä puute  on este luvan ilmailuun jatkamiselle (katsastuksessa).
Aki
------------------------------------
www.hooteehoo.org, www.air-r-c.info, www.windcraft.fiwww.eurofox.fi

SamiM

Olisiko linkkiä laittaa Saksalaiseen lento-ohjekirjaan jossa käyttämättä jäävän polttoaineen määrä on kerrottu?

Tutkin Comcon sivuja muttei sattunut silmään :yyh:

Mikko Nikunen

#2
Lentokelpoisuusmääräyksessä M3169/15 ei ole mitään tekstiä, joka viittaa Akin meille tänne kertomaan Traficomin tulkintaan.

Lentokelpoisuusmääräys on tehty, kun siinä mainitut kohdat A ja B on suoritettu ja lentokelpoisuusmääräyksen
numero on merkitty ilma-aluksen teknilliseen kirjanpitoon. 

SB-42-017A-2014 määrää ottamaan käyttöön POH C42 series, Issue 3, Revision 1. Tästä dokumentistä en ole löytänyt kohtaa,
joka määrittelee käyttämättä jäävän polttoaineen.

Traficomin sivuilta löytyy seuraavat suomalaiset tyyppitodistukset, joiden mukaisesti lupa ilmailuun on myönnetty.

https://traficom.fi/fi/liikenne/ilmailu/ilma-alukset-ja-lentokelpoisuus/ilma-aluksen-lentokelpoisuus-ja-huolto-1

FIN032 – Ikarus C42 B
FIN/U002 – Ikarus C42
FIN033 – Ikarus C42 C (vanhempi)
FIN/U045 -Ikarus C42 CS
FIN/U049- Ikarus
FIN/U052– Ikarus C42 C (uudempi, B2 varustus)

Jäljelle jäävä polttoaine on merkittynä tyyppitodistukseen, FIN032, FIN/U002 ja FIN/U052

Tyyppitodistuksista FIN033, FIN/U045 ja FIN/U049 tieto puuttuu.

Noista uusin FIN/U052 uusin, tällä on tehty myös uudet B2 massan nostot. Tyyppitodistuksessa on kerrottu voimassa oleva POH.

Ettei tämä olisi nyt liian selvää, on lupa ilmailuun mahdollisesti myönnetty myös erillisillä hyväksynnöillä. Lupa ilmailuun todistuksessa on yleensä mainittu käytettävä POH.
Saksalainen tyyppihyväksyntä löytyy täältä;


https://lsgb.daec.de/media/files/2023/Luftsportgeraete_Buero/Kennblatt/66141.pdf

tai


https://lsgb.daec.de/media/files/2022/Luftsportgeraete_Buero/Kennblatt/66141-1.pdf

Sieltä löytyy käyttämättä jäävä polttoaine määrä, 0,145L.

POH LTF UL 2019 C42B – Ausgabe 1, Rev. 3 (11.03.2022) näytäisi olevan viimeisin.


https://www.comco-ikarus.de/wp-content/uploads/2022/04/POH-LTF-UL-2019-C42B-Ausgabe-1-Rev.-3.pdf

Powered by EzPortal
Powered by SMFPacks Menu Editor Mod